References

It often helps to read what others have experienced and we are very grateful to all of our clients that have given us a reference regarding their experience of purchasing Croatia real estate with us. We thank you for taking the time to do so.

For our potential future clients reading this section of our site, our aim is to give you an insight into how we work and the things we do best. Croatian real estate can at times be challenging. The nature of the real estate market here is such that many properties, in particular older properties, have some sort of legal or administrative issue, title, legality, property borders or discrepancies on administrative documents for example.  In most cases these issues can be resolved, but it can take time and the process requires patience and trust.

Client references

 • ing.arch. Jan Trubačík, Czech republic

  The cooperation by buying an apartment on Brač was personal, friendly, but professional at the same time. During the purchase process the most important thing for me is the reliability of the partner – and this is what I found in First property Croatia.

  ing.arch. Jan Trubačík

  Brno, Czech republic

 • Mrs. and Mr Tangen, Porsgrunn, Norway

  My husband and I contacted Firstpropertycroatia in May 2015, and in December the same year we could got the keys for our brand new top floor apartment in Supetar, Brac. We are happy owners and enjoy every minute of our days spent here. We got all the help we needed from our agent and the lawyer connected to the agency in the process of buying.

  Mrs. and Mr Tangen,

  Porsgrunn, Norway

 • Mr. Bartak

  Hello Ivan,

  I do really appreciate your highly professional assistance dedicated to me by searching and acquiring real property in Croatia – Slano. I have found also very helpful the lawyer assistance whom you recommended. Now we do enjoy beautiful sea coast and local people hospitality staying in our house up here.

  Best regards,

  Mr. Bartak

 • Natasha, Canada/Russia

  Dear XL Property Croatia,

  Thank you so much for your help with this project!

  You were amazing – remaining positive, helpful and professional at all times!

  Was very happy to work with you and so glad you were our agents!

  Many thanks again and best luck.
  Sincerely,

  Natasha

 • Iryna, Ukraine

  Хочу написать отзыв о своём опыте сотрудничества с Еленой Дадич и агентством недвижимости „XL Property Croatia“. Наше сотрудничество началось в Мае 2014, когда я написала в агентство е-mail со своими пожеланиями относительно квартиры на о. Брач, и мне сразу же ответила Елена, предоставив профессиональную информацию о процессе сотрудничества с агентством и процессе покупки квартиры в Хорватии. Мы встретились в Июне, и Елена уже подготовила для нас несколько хороших вариантов. В процессе первого просмотра квартир, Елена сразу же поняла, какая квартира нам нужна и к моему следующему приезду в Хорватию в Октябре 2014 года подобрала для нас действительно хорошую квартиру, полностью соответствующую нашим требованиям. Елена Дадич, агентство „XL Property Croatia“ и юрист, с которым они работают, обеспечили нам полную профессиональную поддержку во всем процессе оформления документов, получения разрешений при покупке квартиры и банковских вопросах. Елена, даже после завершения сделки, помогает мне в решении вопросов, требующих знания Хорватского быта и языка. Прекрасная работа! Большое спасибо за приятное и профессиональное сотрудничество! С уважением, Ирина, Киев. 03.07.2015

  My cooperation with Mrs. Jelena Dadic „XL Property Croatia“ agency started in May 2014. I’ve found this agency in the Internet and contacted Jelena prior my trip to Croatia with my customized requirements to find the appartment for our family on the Brac Island. From the beginning Jelena has showed her high motivation and professionalism to meet my requirements. Jelena is originally from Ukraine and she speaks Ukrainian, Russian, English and Croatian languages. It makes cooperation much easy. We’ve met in June 2014 and she already had several good appartments to show us. While we’ve had our first appartments-seeing, she found out more about our requirements and wishes and then sent me a pictures of the apartment which we definitely will like most. This was the one I went to see in October 2014 and it was a quite fast and pleasant deal. From the beginning of our cooperation, Jelena always showed her kind and professional support and I’ve had the feeling that she and the „XL Property Croatia“ agency support me from A to Z. They together with their lawyer on my behalf prepared and managed all needed documents and activities which needed to finalize the deal and get all needed approvals from the Government. Jelena even still helps me with some important issues which I have here in Croatia (i.e. Internet set-up, some support in Croatian language with some local companies I have to deal). Great job! Many thanks! Regards, Irina, Kiev. 03.07.2015

 • Eva & Stein Erik, Norway

  In search for a summer house at Brac island, XL Property Croatia  provided us with a dedicated service and a passion to find the right location and house.

  Eva and Stein Erik Nordmo, Norway

 • Jan, Czech Republic

  Moje zkušenost s XL Property Croatia. Milí krajané, normálně recenze či reference nepíšu, protože na to prostě čas nemám. V tomto případě však udělám výjimku, protože jim to prostě dlužím. Ale pekně popořádku. Milujeme Chorvatsko, zvlášť Makarskou riviéru. Jezdili jsme sem snad každý rok. Ceny v hotelech stále vyšší a kvalita hotelů se s jejich stářím zhoršuje a nové se v podstatě nestaví. Rozhodli jsme se proto, že si jako rodina pořídíme svůj vlastní apartmán u moře. Měli jsme jasnou představu kde, jak daleko maximálně od moře a taky limit, do kterého jsme se potřebovali vejít. Záhy jsme však zjistili, že to bude opravdu složité. Realitní trh je tady dost jiný než u nás v Česku, zdaleka ne vše najdete na realitních serverech tak, jako je tomu u nás. Zkoušeli jsme to intenzivně po vlastní ose, ale bez valného efektu. V tom nás osvítil Duch svatý, respektive jeden kamarád, který mi dal osobní dobrou referenci na XL Property Croatia. Během krátké chvíle jsem se spojil mailem s makléřkou paní Anjou Plazonic Coulson a vše se rozjelo na plné obrátky. Vyměnili jsme si pár mailů, kde jsme napsali naše představy o lokalitě, velikosti, layoutu a ceně. Domluvili jsme si rychle termín schůzky a já vyrazil do Splitu. Už při mailové komunikaci bylo patrno, že jsme narazili na někoho, kdo má nejen brilantní angličtinu, ale hlavně je velmi strukturovaný, věcný a velmi dobře orientovaný na trhu a také na potřeby zákazníka.

  Přiletěl jsem do Splitu, tam už mě autem paní Coulson vyzvedla a rozjel se kolotoč. Chorvaty znám a vím, že v porovnání s námi se nám občas jeví trochu pomalejší a ne tak zodpovědní a s přílišným smyslem pro řád a pořádek. O to větší bylo mé překvapení, když jsem paní Anju pozoroval při práci. Vše měla perfektně připravené, a to do detailu. Neztraceli jsme drahocený čas, protože předchozí mailovou komunikací dokonale pochopila, co chceme a co naopak nechceme. Měla časový plán a také plán nemovitostí, které nám vyselektovala jako favority. Byla opravdu profík. Vše věděla, co ne, to okamžitě zjišťovala a zajištovala. Šlo to jak na drátkách. Vše trvalo pouhý půlden a my měli vybraný náš vysněný byt u moře s krásným výhledem a navíc v námi nejvíce preferované lokalitě. Jenže pan majitel měl představu o ceně mnohem vyšší, než my:-(((. A právě tady se nám více než vyplatilo, že jsme s sebou měli někoho velmi zkušeného a perfektně připraveného. Dali jsme si kávu a sdělili naší představu o ceně, která byla na hony vzdálená té majitelově. Asi za 2 dny nám paní Anja volala, že se jí podařilo s majitelem cenu uhádat na náš limit. Nemohli jsme tomu ani uvěřit. A pak už šlo vše hladce. Smlouva s realitním makléřem, dohoda o ceně, která nebyla nízká, ale v porovnánim s tím, co nám paní Coulson ušetřila na kupní ceně, starostech a ztraceném čase, to byla cena velmi dobrá. Dostali jsme doporučení na právnika, který nás spolu s paní Anjou provedl bezpečně všemi riziky a úskalími a my jsme dnes šťastnými vlastníky nemovitosti, kterou jsme si vždy přáli. Tímto bychom chtěli paní Anje a XL Property Croatia poděkovat za excelentní spolupráci a za spoustu ušetřeného času, díky kterému jsem mohl napsat i tuto poněkud delší recenzi:-))). Krajanům z Čech, ale i komukoli jinému, mohu paní Anju Plazonic Coulson a XL Property Croatia doporučit opravdu s čistým svědomím. Kdyby takto pracovali všichni, byla by to prostě paráda.

  S poděkováním Jan z Prahy.

 • Robert, London

  XL Property Croatia did a great job finding us exactly what we wanted. Having been looking on the internet it was very confusing as to what was good or bad and what was actually for sale, most properties advertised we sold. The process wasn’t simple, but XL were professional throughout and clear about every aspect of the purchase. We appreciate their level of professionalism and would work with them again.

Back to top